Vajinismus

Vajinismus ön sevişmede hiçbir sorun olmamasına karşın penis-vajen ilişkisinde istemsiz  kasılmalar nedeni ile cinsel birleşmenin (penetrasyon) olmaması haline verilen isimdir. Çok nadir fiziksel bir nedene bağlı olmasına rağmen psikolojik tedaviden önce mutlaka bir kadın doğum uzmanı ile görüşmek gerekir. Aslında vajinusmus bir hastalık değildir. Altta yatan başkaca sorunların dışa vurumu yani semptomudur.

Gerçek sorunlar cinselliğe dair yer etmiş korkulardır. Çocuklukta aşırı tutucu ailelerde büyümüş olmaları, erkeği her an kendisi ile ilişkiye girmek suretiyle iffetine namusuna zarar verme potansiyeli olan varlıklar olarak tanımış olması. İlk geceye dair kaygı verici düşünce tohumlarının zihnine atılmış olması.

Geçmiş öyküsünde cinsel olarak kötüye kullanma taciz v.b durumların olması kadınlarda görülen vajinismusun başlıca nedenlerindendir. Türkiye’de görülme sıklığının her on kadında bir olduğu düşünülmektedir. Bu şikayetlerle kurumlara baş vuran kişilerin bazı ortak özellikleri olduğu dikkat çekmektedir.

Cinsel danışmanlıklar da tüm bu veriler eşliğinde kişiden alınan detaylı cinsel öykü ile durum değerlendirilip bir tedavi planı çıkarılır. Her iki eş ile yapılan görüşmelerde tedavi aşamalı olarak ve hiç bir baskı unsuruna izin vermeksizin yapılır ve kadının sağlıklı bir cinsellik yaşaması sağlanır.

Tek oturumda tedavi gibi, muayenehane ortamında uyutarak müdahale gibi seçeneklere lütfen yönelmeyiniz. Bunlar son derece sakıncalı ve kanunen de suç kabul edilen uygulamalardır. Gerekli olduğu süre kadar danışmanlık devam etmek ve zihindeki tüm atıkları temizleyip rahatlamış olarak kişinin ilişkiyi yaşaması sağlanmalıdır.

Uzm. Psk. Nimet TEMİZKAN

Print Friendly, PDF & Email
WhatsApp İrtibat