Evlilikte Cinsel Sorunlar

Cinsellik, evliliğin önemli bileşenlerinden biridir. Doyumlu bir evlilik için sağlıklı bir cinsel hayatınız olmalıdır. Çünkü cinsellik ve bedensel doyum yemek, içmek, uyumak gibi yaşam enerjisini borçlu olduğumuz doğal bir kaynaktır.

Bireysel mutluluk ve iyi bir evlilik için bunca önemli olan cinsellik bazen gerektiği gibi yaşanmaz. Bunun nedenlerine baktığımızda cinsel sorunların nadiren fiziksel hastalıklarla ilgili olduğunu görürüz. Cinsel sorunlar daha çok psikolojik sorunlardan kaynaklanır. Kişilerin çocukluktan itibaren almış oldukları yanlış bilgiler zihinlerinde “bilişsel kirliliğe” yol açmakta ve cinsel haz almak konusunda sorun yaşamaktadırlar.

İlişkinizde cinsel sorunlar yaşıyorsanız mutlaka uzaman desteği almanız gerekir. Bu sorunu ertelemek yok saymak size ve ilişkinize kalıcı zararlar verecektir.

Cinsel danışmanlık ile korku ve utanç gibi cinsel hazzı engelleyen yanlış inanışlardan uzaklaşırsınız. Kendi beden algınızda sorunlar yaşıyor iseniz bunlardan kurtulur ve bedeninizi cinsel haz ile barıştırabilirsiniz. Özellikle erkeklerde sıkça görülen performans kaygısı ve kadınlarda daha sık görülen cinsel isteksizlikten de cinsel danışmanlık ile kurtulursunuz.

Unutmayınız mutlu bir cinsel hayat için eşinizle cinsellik hakkında konuşabiliyor olmalısınız. Nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığınız konusunda kendinizi açmayı öğrenmek mutlaka kazanmanız gereken bir beceridir.

Cinsel danışmanlık ile daha doyumlu bir cinsellik için eşinizle nasıl iletişim kurabileceğinizi öğrenirsiniz ve ödülünüz sağlıklı, mutlu bir yaşam olur.

Uzm. Psk. Nimet TEMİZKAN

Print Friendly, PDF & Email
WhatsApp İrtibat