Cinsel Danışmanlık

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel danışmanlık, kişilere yaşadıkları cinsel sorunların arkasında yatan nedenleri bulmaları konusunda yardım eder. Cinsel sorunlara yol açan eksik ve yanlış bilgiler, cinsel mitler seans süreçlerinde tespit edilir ve bunların yerine işlevsel olan alternatif düşünce ve davranış şekilleri koyulur.

Kimler Cinsel Danışmanlığı Yapar?

Cinsel danışman bu alanda eğitim almış olan psikolog ya da psikiyatristler tarafından uygulandığı gibi bazı jinekologlarda bu alanda eğitim alır ve cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde yardımcı olurlar.

Cinsel Danışmanlığı Ne Kadar Sürer?

Cinsel mitlerin değerlendirilip, kişinin detaylı cinsel öyküsü alındıktan sonra başlayan süreç bazı kişilerde sorunun niteliğine göre haftada bir kez 5-6 seans sonra tamamlanır. Cinsel mitlerin çok fazla olduğu veya cinsel travmaların eşlik ettiği durumlarda bu süreç uzamaktadır.

Hangi Durumlarda Cinsel Danışmana Gidilir?

Kişi kendisi ya da eşi cinsel doyuma ulaşamadığını söylediği durumlarda bir danışmanla görüşmek gerekir. Kişinin kendi kendine çözeceği sorunlar olmayabilir bunlar. Sorun kabul etme sınırı ise toplumdan topluma kişiden kişiye farklılık göstereceğinden bir ölçüden bahsedilemez.

Uzm. Psk. Nimet TEMİZKAN

Print Friendly, PDF & Email
WhatsApp İrtibat